Lauriston Primary School

Staff

Class Based Staff List

Class

Teacher

Support

NFG Willow

Deirdre Gormley

 

Lucy Fenton

 

Amal Sadek

Sarah Boorn

Aysha Begum

Alison Balson  Wed/Thur/Fri

RM Fir

Annabelle Molyneux

Angie Bradbury

Karessa Hutchinson

RB Larch

Janet Bergonzi

Stephanie Wilson (am)

Alison Balson   Mon/Tues

1S Lime

Laura Smith

Marje Campbell (am)

Sam Traies (pm)

Monia Aalit (am)

 

Leona Gaspar (phonics support)

 

Isabel Lilly x 2 days

 

1L Beech

Safiya Louis

 

Michelle Munday

2J Hawthorn

Gurpreet Jassal

Teresa Luisis

 

Lynda Newman

 

Anita Clarke (pm)

2E Poplar

Sophie Elliot

 

Ruth Bradley (am)

Jessica Ammonies (am)

3F Hazel

Mollie Flynn

 

Farida Kerr (am)

 

3L Birch

Jorge Lopez

Vicky Miller (am)

Leona Luisis (pm)

Arlene Adair (am)

4O Maple

Pearl Owusu

Shuheda Begum

City Year

4L Spruce

Hannah Logue

5W Plane

Natasha Wilson

Anita Clarke (am)

City Year x 2

5W Chestnut

Suleima Williams

6B Scots Pine

Mumina Begum

Natalie Crofts (am)

Craig Andrews (pm)

6BJ Oak

Serena Brooks

Naomi Julian

Kelly Teheran Mato (am)

Craig Andrews (pm)

Arlene Adair (pm)

Leadership & Management Responsibilities

Name

Responsibility

Janice Thomas

Executive Head Teacher (SLT)

 

Louis Harris

Head of School – Deputy Designated Safeguarding Lead (SLT)

Terry Corpe

Federation Deputy Head (CPD, Inclusion & Placements)  (SLT)

Daljeet Kaur Panesar

Deputy Head (Assessment & Year 6 support) Designated Safeguarding Lead (SLT)

Serena Brooks

Assistant Head (Teaching & Learning Lead, Writing Lead, Years 5 & 6 Lead) Year 6 Class Teacher (SLT)

Sheila Symes

SENCo  & Medical Needs Lead

Jenni Bird

Federation Pastoral Care and Extended Schools Manager (SLT)

Lorraine Groom

Business Manager (SLT)

Sophie Elliot

Lead Teacher – Reading Lead (SMT)

Naomi Julian

Lead Teacher – Humanities & Curriculum Lead, Phase Lead Years 2, 3, 4  (SMT)

Annabelle Molyneux

Lead Teacher - Phonics, phase Lead EYFS & Yr 1   (SMT)

Hannah Logue

Lead Teacher - Science (SMT)

Laura Smith

Lead Teacher -  Maths (SMT)

Gurpreet Jassal

Lead Teacher - Computing

Gary Hanratty

Lead Teacher - Performing Arts

Florin Dima

Lead Teacher – Healthy Living and P.E

Natasha Wilson

Lead Teacher – PHSCE & Sustainability

Non-Class Based Staff

Name

Position

Everton Harewood

Site Manager

Jake Wilson

Assistant Site Manager

Sofka Amour-Brown

Gardener

Louise Corkrey

Admin Officer

Lorraine Ingram

Admin Assistant

Natalie Engels

Admin Assistant

Florin Dima

Lead Teacher – Healthy Living and P.E

Keith Clarke

Federation Sports Lead

Gary Hanratty

Lead Teacher - Performing Arts

Adolfo Arribas

Federation Spanish Teacher

Steve Bowyer

Lead Learning Mentor

Michele Barker

Learning Mentor

Millie Hippolyte

Learning Mentor

Mo Bakhouse

Technician Federation Lead

Sheila Tembo-Boateng

Chef

Abi Aji Bowo

Kitchen Staff

Pam Patrick

Kitchen Staff

Byran Cadogan

Cleaner

Matha Oppong

Cleaner

Diane Piper

Cleaner

Teresa Luisis

Cleaner

Larysa Muzyczka

Cleaner

Angie Bradbury

Cleaner

Becky Lord

Cleaner

Halima Begum

Cleaner